IKW40N120H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N120H3FKSA1
Описание
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3, IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 483 W Through Hole PG-TO247-3-1
Image
files/IKW40N120H3FKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
600V, 40A, 12Ohm, 15V
Power - Max
483 W
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Switching Energy
4.4mJ
Gate Charge
185 nC
Td (on/off) @ 25°C
30ns/290ns
Base Product Number
IKW40N120
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)