IKW40N60H3FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N60H3FKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH/FS 600V 80A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 306 W Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IKW40N60H3FKSA1.jpg
Other Names
2156-IKW40N60H3FKSA1,IKW40N60H3-ND,INFINFIKW40N60H3FKSA1,IKW40N60H3,SP000769928,-IKW40N60H3
Test Condition
400V, 40A, 7.9Ohm, 15V
Power - Max
306 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Switching Energy
1.68mJ
Gate Charge
223 nC
Td (on/off) @ 25°C
19ns/197ns
Base Product Number
IKW40N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)