IKW40N65ET7XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N65ET7XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IKW40N65ET7XKSA1, IGBT Trench Field Stop 650 V 76 A 230.8 W Through Hole PG-TO247-3
Цена
Теги
Image
files/IKW40N65ET7XKSA1.jpg
Power - Max
230.8 W
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
76 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 40A
Switching Energy
1.05mJ (on), 590µJ (off)
Gate Charge
235 nC
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Package / Case
TO-247-3
Standard Package
30
Series
Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
IKW40N65
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP005403468,448-IKW40N65ET7XKSA1
Td (on/off) @ 25°C