IKW40N65H5FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW40N65H5FKSA1
Описание
IGBT 650V 74A TO247-3, IGBT - 650 V 74 A 255 W Through Hole PG-TO247-3
Image
files/IKW40N65H5FKSA1.jpg
Other Names
448-IKW40N65H5,2156-IKW40N65H5FKSA1,SP001001730,IKW40N65H5,INFINFIKW40N65H5FKSA1,448-IKW40N65H5-ND
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Power - Max
255 W
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
IGBT Type
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Switching Energy
390µJ (on), 120µJ (off)
Gate Charge
95 nC
Td (on/off) @ 25°C
22ns/165ns
Base Product Number
IKW40N65
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)