IPA50R280CEXKSA2 Infineon Technologies
Артикул
IPA50R280CEXKSA2
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 500V 7.5A TO220, N-Channel 500 V 7.5A (Tc) 30.4W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-FP
Цена
Теги
Image
files/IPA50R280CEXKSA2.jpg
Other Names
SP001217218
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
30.4W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 4.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 350µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32.6 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
773 pF @ 100 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
IPA50R280
Mounting Type
Through Hole
Series
CoolMOS™ CE
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
PG-TO220-3-FP
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V