IPA60R080P7XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPA60R080P7XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 600V 37A TO220, N-Channel 600 V 37A (Tc) 29W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Цена
Теги
Image
files/IPA60R080P7XKSA1.jpg
Other Names
2156-IPA60R080P7XKSA1,IFEINFIPA60R080P7XKSA1,SP001658398
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
29W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
37A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 11.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 590µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2180 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPA60R080
Mounting Type
Through Hole
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V