IPT012N08N5ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPT012N08N5ATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 80V 300A 8HSOF, N-Channel 80 V 300A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Цена
Теги
Image
files/IPT012N08N5ATMA1.jpg
Other Names
IPT012N08N5ATMA1TR,IPT012N08N5ATMA1DKR,SP001227054,IPT012N08N5ATMA1CT
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
300A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 150A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 280µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
223 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17000 pF @ 40 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
IPT012
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
8-PowerSFN
Supplier Device Package
PG-HSOF-8-1
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
2,000
Vgs (Max)
±20V