IPA80R1K2P7XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPA80R1K2P7XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 800V 4.5A TO220, N-Channel 800 V 4.5A (Tc) 25W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-FP
Цена
Теги
Image
files/IPA80R1K2P7XKSA1.jpg
Other Names
SP001644600,IFEINFIPA80R1K2P7XKSA1,2156-IPA80R1K2P7XKSA1
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
4.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
300 pF @ 500 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPA80R1
Mounting Type
Through Hole
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Supplier Device Package
PG-TO220-3-FP
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V