IPB407N30NATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPB407N30NATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 300V 44A D2PAK, N-Channel 300 V 44A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Цена
Теги
Image
files/IPB407N30NATMA1.jpg
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package
PG-TO263-3
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40.7mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7180 pF @ 100 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
44A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001273344,448-IPB407N30NATMA1CT,IPB407N30NATMA1-ND,448-IPB407N30NATMA1TR,448-IPB407N30NATMA1DKR
Standard Package
1,000
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IPB407
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)