IPB80R290C3A Infineon Technologies
Артикул
IPB80R290C3A
Бренд
Infineon Technologies
Описание
N-CHANNEL POWER MOSFET, N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Цена
Теги
Image
files/IPB80R290C3A.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 100 V
FET Feature
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Series
Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
RoHS Status
Not applicable
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
2156-IPB80R290C3A,INFINFIPB80R290C3A
Standard Package
1,000
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)