IPD60R180P7SAUMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD60R180P7SAUMA1
Описание
MOSFET N-CH 600V 18A TO252-3, N-Channel 600 V 18A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Image
files/IPD60R180P7SAUMA1.jpg
Other Names
SP001658138,IPD60R180P7SAUMA1DKR,IPD60R180P7SAUMA1CT,IPD60R180P7SAUMA1-ND,IPD60R180P7SAUMA1TR
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 280µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1081 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPD60R180
Series
CoolMOS™ P7
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3 (168 Hours)
Vgs (Max)
±20V