IPD60R2K1CEAUMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD60R2K1CEAUMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 600V 2.3A TO252-3, N-Channel 600 V 2.3A (Tc) 38W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Цена
Теги
Image
files/IPD60R2K1CEAUMA1.jpg
Other Names
IPD60R2K1CEAUMA1CT,IPD60R2K1CEAUMA1DKR,IPD60R2K1CEAUMA1TR,IPD60R2K1CEAUMA1-ND,SP001396904
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
38W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1Ohm @ 760mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 60µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.7 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
140 pF @ 100 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPD60R2
Mounting Type
Surface Mount
Series
CoolMOS™ CE
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
PG-TO252-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3 (168 Hours)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
2,500
Vgs (Max)
±20V