IPD95R1K2P7ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD95R1K2P7ATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 950V 6A TO252-3, N-Channel 950 V 6A (Tc) 52W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Цена
Теги
Image
files/IPD95R1K2P7ATMA1.jpg
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
PG-TO252-3
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
950 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 140µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
478 pF @ 400 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
IPD95R1K2P7ATMA1DKR,SP001792314,IPD95R1K2P7ATMA1CT,IPD95R1K2P7ATMA1TR
Standard Package
2,500
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number
IPD95R1
Power Dissipation (Max)
52W (Tc)