IPP029N06NAKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPP029N06NAKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 60V 24A/100A TO220-3, N-Channel 60 V 24A (Ta), 100A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Цена
Теги
Image
files/IPP029N06NAKSA1.jpg
Other Names
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 136W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
24A (Ta), 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 75µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4100 pF @ 30 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
IPP029
Mounting Type
Through Hole
Series
OptiMOS™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
PG-TO220-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V