SPB77N06S2-12 Infineon Technologies
Артикул
SPB77N06S2-12
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3, N-Channel 55 V 80A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Теги
Image
files/SPB77N06S2-12.jpg
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 93µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2350 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
RoHS non-compliant
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP000013587,SPB77N06S212T
Standard Package
1,000
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
158W (Tc)