IPP051N15N5AKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPP051N15N5AKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 150V 120A TO220-3, N-Channel 150 V 120A (Tc) 500mW (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Цена
Теги
Image
files/IPP051N15N5AKSA1.jpg
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
PG-TO220-3
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.1mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 264µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7800 pF @ 75 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
OptiMOS™ 5
Package
Tube
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001279600
Standard Package
50
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IPP051
Power Dissipation (Max)
500mW (Tc)