IPW90R340C3XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPW90R340C3XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 900V 15A TO247-3, N-Channel 900 V 15A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-21
Цена
Теги
Image
files/IPW90R340C3XKSA1.jpg
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-21
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
340mOhm @ 9.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 100 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Base Product Number
IPW90R340
Series
CoolMOS™
Package
Tube
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
15A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP002548898
Standard Package
240
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)