IRF100S201 Infineon Technologies
Артикул
IRF100S201
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 100V 192A D2PAK, N-Channel 100 V 192A (Tc) 441W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Цена
Теги
Image
files/IRF100S201.jpg
Other Names
IRF100S201CT,IRF100S201-ND,SP001550868,IFEINFIRF100S201,IRF100S201TR,IRF100S201DKR,2156-IRF100S201
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
441W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
192A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 115A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
255 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9500 pF @ 50 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IRF100
Mounting Type
Surface Mount
Series
HEXFET®, StrongIRFET™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package
PG-TO263-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
800
Vgs (Max)
±20V