IRFP140NPBF Infineon Technologies
Артикул
IRFP140NPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 100V 33A TO247AC, N-Channel 100 V 33A (Tc) 140W (Tc) Through Hole TO-247AC
Image
files/IRFP140NPBF.jpg
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AC
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
52mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 25 V
Series
HEXFET®
Package
Bulk
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
33A (Tc)
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRFP140NPBF,SP001575786
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IRFP140
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)