IRFP4004PBF Infineon Technologies
Артикул
IRFP4004PBF
Описание
MOSFET N-CH 40V 195A TO247AC, N-Channel 40 V 195A (Tc) 380W (Tc) Through Hole TO-247AC
Цена
Теги
Image
files/IRFP4004PBF.jpg
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AC
REACH Status
REACH Unaffected
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 195A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
330 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8920 pF @ 25 V
Package
Tube
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
195A (Tc)
Other Names
SP001556734
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number
IRFP4004
Power Dissipation (Max)
380W (Tc)