IRFS41N15DPBF Infineon Technologies
Артикул
IRFS41N15DPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK, N-Channel 150 V 41A (Tc) 3.1W (Ta) Surface Mount D2PAK
Теги
Image
files/IRFS41N15DPBF.jpg
Supplier Device Package
D2PAK
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2520 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
HEXFET®
Package
Tube
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
41A (Tc)
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001557332,*IRFS41N15DPBF
Standard Package
1,000
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta)