IRG7PH50UPBF Infineon Technologies
Артикул
IRG7PH50UPBF
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 140A 556W TO247AC, IGBT Trench 1200 V 140 A 556 W Through Hole TO-247AC
Теги
Image
files/IRG7PH50UPBF.jpg
IGBT Type
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 50A
Power - Max
556 W
Switching Energy
3.6mJ (on), 2.2mJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
290 nC
Td (on/off) @ 25°C
35ns/430ns
Supplier Device Package
TO-247AC
Package / Case
TO-247-3
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SP001541698
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition
600V, 50A, 5Ohm, 15V