IRGB30B60K Infineon Technologies
Артикул
IRGB30B60K
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 78A 370W TO220AB, IGBT NPT 600 V 78 A 370 W Through Hole TO-220AB
Теги
Image
files/IRGB30B60K.jpg
IGBT Type
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
78 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 30A
Power - Max
370 W
Switching Energy
350µJ (on), 825µJ (off)
Gate Charge
102 nC
Td (on/off) @ 25°C
46ns/185ns
Supplier Device Package
TO-220AB
Package / Case
TO-220-3
Series
Package
Tube
Part Status
Obsolete
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRGB30B60K
Standard Package
50
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
RoHS Status
RoHS non-compliant
Test Condition
400V, 30A, 10Ohm, 15V