IRGP20B120UD-EP Infineon Technologies
Артикул
IRGP20B120UD-EP
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 40A 300W TO247AD, IGBT NPT 1200 V 40 A 300 W Through Hole TO-247AD
Теги
Image
files/IRGP20B120UD-EP.jpg
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4.85V @ 15V, 40A
Power - Max
300 W
Switching Energy
850µJ (on), 425µJ (off)
Input Type
Standard
Gate Charge
169 nC
Td (on/off) @ 25°C
Test Condition
600V, 20A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Supplier Device Package
TO-247AD
Package / Case
TO-247-3
Series
Package
Bulk
Part Status
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
*IRGP20B120UD-EP,-IRGP20B120UD,SP001541806
Standard Package
25
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)