IRGPC40UD2 Infineon Technologies
Артикул
IRGPC40UD2
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT W/DIODE 600V 40A TO-247AC, IGBT - 600 V 40 A 160 W Through Hole TO-247AC
Теги
Image
files/IRGPC40UD2.jpg
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AC
REACH Status
REACH Unaffected
IGBT Type
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3V @ 15V, 20A
Power - Max
160 W
RoHS Status
RoHS non-compliant
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)