IRL40SC228 Infineon Technologies
Артикул
IRL40SC228
Описание
MOSFET N-CH 40V 557A D2PAK, N-Channel 40 V 557A (Tc) 416W (Tc) Surface Mount D2PAK (7-Lead)
Image
files/IRL40SC228.jpg
Other Names
IRL40SC228CT,SP001550368,IRL40SC228DKR,IRL40SC228TR
Power Dissipation (Max)
416W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
557A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.65mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
307 nC @ 4.5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19680 pF @ 25 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
IRL40SC228
Mounting Type
Surface Mount
Series
StrongIRFET™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-263-7, D?Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device Package
D2PAK (7-Lead)
Standard Package
800
Vgs (Max)
±20V