SGB10N60A Infineon Technologies
Артикул
SGB10N60A
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT, 20A, 600V, N-CHANNEL, IGBT NPT 600 V 20 A 92 W Surface Mount PG-TO263-3-2
Цена
Теги
Image
files/SGB10N60A.jpg
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Power - Max
92 W
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
400V, 10A, 25Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 10A
Current - Collector Pulsed (Icm)
40 A
Switching Energy
320µJ
Gate Charge
52 nC
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
RoHS Status
ROHS3 Compliant
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
2156-SGB10N60A,INFINFSGB10N60A
Standard Package
1
Td (on/off) @ 25°C