SPP80N06S2-09 Infineon Technologies
Артикул
SPP80N06S2-09
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3, N-Channel 55 V 80A (Tc) 190W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Теги
Image
files/SPP80N06S2-09.jpg
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.1mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 125µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3140 pF @ 25 V
FET Feature
Package / Case
TO-220-3
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
RoHS non-compliant
Series
OptiMOS™
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
SPP80N06S209,SP000013583
Standard Package
500
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)