TD180N16KOFHPSA1 Infineon Technologies
Артикул
TD180N16KOFHPSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
THYRISTOR MODULE 1600V 180A, SCR Module 1.6 kV 285 A Series Connection - SCR/Diode Surface Mount Module
Цена
Теги
Image
files/TD180N16KOFHPSA1.jpg
Package / Case
Module
REACH Status
REACH Unaffected
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max)
180 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Base Product Number
TD180N16
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
Standard Package
8
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
130°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA