IRFS41N15DTRLP International Rectifier
Артикул
IRFS41N15DTRLP
Бренд
International Rectifier
Описание
HEXFET POWER MOSFET, N-Channel 150 V 41A (Tc) 3.1W (Ta) Surface Mount D2PAK
Image
files/IRFS41N15DTRLP.jpg
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2520 pF @ 25 V
FET Feature
Supplier Device Package
D2PAK
Series
HEXFET®
Package
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names
INFIRFIRFS41N15DTRLP,2156-IRFS41N15DTRLP
Standard Package
1
Power Dissipation (Max)
3.1W (Ta)