IRGB20B60PD1PBF International Rectifier
Артикул
IRGB20B60PD1PBF
Описание
IGBT, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N, IGBT NPT 600 V 40 A 215 W Through Hole TO-220AB
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
28 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Test Condition
390V, 13A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 20A
Switching Energy
95µJ (on), 100µJ (off)
Gate Charge
68 nC
REACH Status
REACH Unaffected
Power - Max
215 W
Supplier Device Package
TO-220AB
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS Status
Not applicable
Other Names
INFINFIRGB20B60PD1PBF,2156-IRGB20B60PD1PBF
Package / Case
TO-220-3
Td (on/off) @ 25°C