BZX84-C6V8,235 Nexperia
Артикул
BZX84-C6V8,235
Бренд
Nexperia
Описание
DIODE ZENER 6.8V 250MW TO236AB, Zener Diode 6.8 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Цена
Теги
Image
files/BZX84-C6V8235.jpg
Other Names
933137420235,2156-BZX84-C6V8,235-NEX,NEXNXPBZX84-C6V8,235,BZX84-C6V8 /T3,BZX84-C6V8 /T3-ND
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW
REACH Status
REACH Unaffected
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Base Product Number
BZX84-C6V8
Standard Package
10,000
Series
Automotive, AEC-Q101
Package
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
ECCN
EAR99
HTSUS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA