BZX84B16 Rectron
Артикул
BZX84B16
Бренд
Rectron
Описание
DIODE ZENER 16V 350MW SOT-23, Zener Diode 16 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Теги
Image
files/BZX84B16.jpg
Standard Package
3,000
REACH Status
REACH info available upon request
Supplier Device Package
SOT-23
Tolerance
±2%
Power - Max
350 mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11.2 V
Other Names
2516-BZX84B16TR
Package
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA