BZX84B8V2 Rectron
Артикул
BZX84B8V2
Бренд
Rectron
Описание
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT-23, Zener Diode 8.2 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Теги
Image
files/BZX84B8V2.jpg
Standard Package
3,000
REACH Status
REACH info available upon request
Supplier Device Package
SOT-23
Tolerance
±2%
Power - Max
350 mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
8.2 V
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Other Names
2516-BZX84B8V2TR
Package
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA