RQ1E075XNTCR Rohm Semiconductor
Артикул
RQ1E075XNTCR
Бренд
Rohm Semiconductor
Описание
MOSFET N-CH 30V 7.5A TSMT8, N-Channel 30 V 7.5A (Ta) 1.1W (Ta) Surface Mount TSMT8
Цена
Теги
Image
files/RQ1E075XNTCR.jpg
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Surface Mount
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.8 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 10 V
FET Feature
Standard Package
3,000
Other Names
RQ1E075XNTCRDKR,RQ1E075XNTCRTR,RQ1E075XNTCRCT
Series
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
8-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package
TSMT8
Base Product Number
RQ1E075
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)