BSC040N08NS5ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
BSC040N08NS5ATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 80V 100A TDSON, N-Channel 80 V 100A (Tc) 2.5W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
Цена
Теги
Image
files/BSC040N08NS5ATMA1.jpg
Other Names
BSC040N08NS5ATMA1DKR,BSC040N08NS5ATMA1CT,BSC040N08NS5ATMA1TR,BSC040N08NS5ATMA1-ND,SP001132452
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 104W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 67µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
54 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3900 pF @ 40 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
BSC040
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
8-PowerTDFN
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
5,000
Vgs (Max)
±20V