BSC059N04LS6ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
BSC059N04LS6ATMA1
Описание
MOSFET N-CH 40V 17A TDSON, N-Channel 40 V 17A (Ta), 49A (Tc), 59A (Tc) 3W (Ta), 38W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
Цена
Теги
Image
files/BSC059N04LS6ATMA1.jpg
Other Names
SP001687052,BSC059N04LS6ATMA1TR,BSC059N04LS6ATMA1DKR,BSC059N04LS6ATMA1CT,BSC059N04LS6ATMA1-ND
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 38W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
17A (Ta), 49A (Tc), 59A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.4 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
830 pF @ 20 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
BSC059
Mounting Type
Surface Mount
Series
OptiMOS™
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
8-PowerTDFN
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Vgs (Max)
±20V