BSM50GB170DN2HOSA1 Infineon Technologies
Артикул
BSM50GB170DN2HOSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT MOD 1700V 72A 500W, IGBT Module - Half Bridge 1700 V 72 A 500 W Chassis Mount Module
Other Names
INFINFBSM50GB170DN2HOSA1,SP000100463,2156-BSM50GB170DN2HOSA1
Configuration
Half Bridge
Power - Max
500 W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max)
72 A
Input
Standard
IGBT Type
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.9V @ 15V, 50A
NTC Thermistor
No
Mounting Type
Chassis Mount
Standard Package
10
Package
Tray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Package / Case
Module
Supplier Device Package
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Input Capacitance (Cies) @ Vce
8 nF @ 25 V