FD600R06ME3S2BOSA1 Infineon Technologies
Артикул
FD600R06ME3S2BOSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT MOD 600V 600A 2250W, IGBT Module Trench Field Stop Single 600 V 600 A 2250 W Chassis Mount Module
Цена
Теги
Image
files/FD600R06ME3S2BOSA1.jpg
Other Names
FD600R06ME3_S2-ND,FD600R06ME3_S2,SP000091974
Configuration
Single
Power - Max
2250 W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
600 A
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.6V @ 15V, 600A
NTC Thermistor
Yes
Current - Collector Cutoff (Max)
400 nA
Base Product Number
FD600R06
Mounting Type
Chassis Mount
Standard Package
10
Series
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Module
Supplier Device Package
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Input Capacitance (Cies) @ Vce
60 nF @ 25 V