IHW30N120R2 Infineon Technologies
Артикул
IHW30N120R2
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 1200V 60A 390W TO247-3, IGBT NPT, Trench Field Stop 1200 V 60 A 390 W Through Hole PG-TO247-3-1
Теги
Image
files/IHW30N120R2.jpg
Test Condition
600V, 30A, 28Ohm, 15V
Power - Max
390 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 30A
Switching Energy
3.1mJ
Gate Charge
198 nC
Other Names
2156-IHW30N120R2-IT,IFEINFIHW30N120R2
Mounting Type
Through Hole
Standard Package
240
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Td (on/off) @ 25°C