IKP15N60TXKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKP15N60TXKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 30A 130W TO220-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 30 A 130 W Through Hole PG-TO220-3-1
Цена
Теги
Image
files/IKP15N60TXKSA1.jpg
Other Names
Test Condition
400V, 15A, 15Ohm, 15V
Power - Max
130 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 15A
Switching Energy
570µJ
Gate Charge
87 nC
Td (on/off) @ 25°C
17ns/188ns
Base Product Number
IKP15N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop®
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)