IKP20N65H5XKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKP20N65H5XKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT TRENCH 650V 42A TO220-3, IGBT Trench 650 V 42 A 125 W Through Hole PG-TO220-3
Цена
Теги
Image
files/IKP20N65H5XKSA1.jpg
Other Names
SP001133078
Test Condition
400V, 10A, 32Ohm, 15V
Power - Max
125 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
42 A
IGBT Type
Trench
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 20A
Switching Energy
170µJ (on), 60µJ (off)
Gate Charge
48 nC
Td (on/off) @ 25°C
18ns/156ns
Base Product Number
IKP20N65
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)