IKW30N60DTPXKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IKW30N60DTPXKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
IGBT 600V 53A TO247-3, IGBT Trench Field Stop 600 V 53 A 200 W Through Hole PG-TO247-3
Цена
Теги
Image
files/IKW30N60DTPXKSA1.jpg
Other Names
SP001379684
Test Condition
400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Power - Max
200 W
Input Type
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
53 A
IGBT Type
Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 30A
Switching Energy
710µJ (on), 420µJ (off)
Gate Charge
130 nC
Td (on/off) @ 25°C
15ns/179ns
Base Product Number
IKW30N60
Mounting Type
Through Hole
Series
TrenchStop™
Package
Tube
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)