IPA60R180C7 Infineon Technologies
Артикул
IPA60R180C7
Описание
9A, 600V, 0.18OHM, N-CHANNEL MOS, N-Channel 600 V 9A (Tc) 29W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-111
Image
files/IPA60R180C7.jpg
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 260µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1080 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
29W (Tc)
Supplier Device Package
PG-TO220-3-111
Series
CoolMOS™
Package
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Other Names
INFINFIPA60R180C7,2156-IPA60R180C7
Standard Package
1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V