IPA60R360P7SXKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPA60R360P7SXKSA1
Описание
MOSFET N-CH 600V 9A TO220, N-Channel 600 V 9A (Tc) 22W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Image
files/IPA60R360P7SXKSA1.jpg
Other Names
SP001606068,2156-IPA60R360P7SXKSA1,ROCINFIPA60R360P7SXKSA1
Power Dissipation (Max)
22W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 140µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
555 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPA60R360
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Not Applicable
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
50
Vgs (Max)
±20V