IPD60R400CEAUMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD60R400CEAUMA1
Описание
MOSFET N-CH 600V 14.7A TO252, N-Channel 600 V 14.7A (Tc) 112W (Tc) Surface Mount PG-TO252-2
Image
files/IPD60R400CEAUMA1.jpg
Power Dissipation (Max)
112W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
14.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 100 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPD60R400
Series
CoolMOS™ CE
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
PG-TO252-2
Moisture Sensitivity Level (MSL)
3 (168 Hours)
Vgs (Max)
±20V