IPD95R450P7ATMA1 Infineon Technologies
Артикул
IPD95R450P7ATMA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 950V 14A TO252-3, N-Channel 950 V 14A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Цена
Теги
Image
files/IPD95R450P7ATMA1.jpg
Other Names
IPD95R450P7ATMA1TR,SP001792318,IPD95R450P7ATMA1CT,IPD95R450P7ATMA1DKR
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 360µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1053 pF @ 400 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IPD95R450
Mounting Type
Surface Mount
Series
CoolMOS™ P7
Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
PG-TO252-3
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Standard Package
2,500
Vgs (Max)
±20V