IPW60R070P6 Infineon Technologies
Артикул
IPW60R070P6
Бренд
Infineon Technologies
Описание
600V, 0.07OHM, N-CHANNEL MOSFET,, N-Channel 600 V 53.5A (Tc) 391W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Цена
Теги
Image
files/IPW60R070P6.jpg
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
53.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 20.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.72mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4750 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
391W (Tc)
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Series
CoolMOS™
Package
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
ROCINFIPW60R070P6,2156-IPW60R070P6
Standard Package
1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V