IPW60R099C6FKSA1 Infineon Technologies
Артикул
IPW60R099C6FKSA1
Бренд
Infineon Technologies
Описание
MOSFET N-CH 600V 37.9A TO247-3, N-Channel 600 V 37.9A (Tc) 278W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
Цена
Теги
Image
files/IPW60R099C6FKSA1.jpg
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
REACH Status
REACH Unaffected
FET Type
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 18.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.21mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
119 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2660 pF @ 100 V
FET Feature
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
RoHS Status
ROHS3 Compliant
Series
CoolMOS™
Package
Tube
Part Status
Not For New Designs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
37.9A (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
ECCN
EAR99
HTSUS
Other Names
Standard Package
30
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number
IPW60R099
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)