IRF2903ZPBF Infineon Technologies
Артикул
IRF2903ZPBF
Описание
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB, N-Channel 30 V 75A (Tc) 290W (Tc) Through Hole TO-220AB
Цена
Теги
Image
files/IRF2903ZPBF.jpg
Other Names
SP001561574
Power Dissipation (Max)
290W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6320 pF @ 25 V
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
IRF2903
Mounting Type
Through Hole
Series
HEXFET®
Package
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220AB
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
Standard Package
1,000
Vgs (Max)
±20V